Szczury – co warto o nich wiedzieć?

Szczury to dość popularne gryzonie w naszym kraju. Są to aktywne i inteligentne zwierzęta. W internecie możemy znaleźć wiele filmików, na których widać jak szczury przychodzą na zawołanie i wykonują komendy. Nauka nowych sztuczek wymaga jednak poświęcenie czasu, a także użycia przysmaków.

Szczury – co warto o nich wiedzieć?

Jeśli zdecydujemy się na szczurka, to musimy wiedzieć, że są to silnie stadne zwierzęta. Dlatego też musimy mieć przynajmniej 2 osobniki, najlepiej tej samej płci. Szczury potrzebują towarzysza 24 godziny na dobę, a my nie jesteśmy w stanie im tego zapewnić. Samotne zwierzę będzie smutne, ospałe i będzie krócej żyło. Szczury to aktywne i duże zwierzęta, dlatego potrzebują odpowiedniego lokum.

Klatka dla szczura powinna mieć wymiary 80×50 cm w podstawie i 80 cm wysokości. Jest to ważne, ponieważ szczury lubią się wspinać. W klatce muszą się znaleźć różnego rodzaju półeczki, drabinki, hamaki i domki. Dobre będą również domki podwieszane na górze klatki. Szczury mają długi ogon, dlatego nie poleca się kołowrotka.

Lepszym rozwiązaniem będzie dysk do biegania. W klatce nie może zabraknąć również gryzaków, które posłużą do ścierania zębów. Dobrze sprawdzą się duże gałęzie drzew owocowych, które dodatkowo posłużą do wspinaczki. W klatce powinno znaleźć się również poidełko. W przypadku dwóch czy trzech szczurów lepiej wybrać 2 mniejsze poidełka, które umieścimy w różnych miejscach w klatce. Miska na pokarm powinna być ciężka, żeby szczury jej nie przewróciły. Najlepiej sprawdzą się te ceramiczne. Jednocześnie miska nie może być zbyt duża, gdyż wtedy szczury mogą się w niej załatwiać.

Jako podłoże w klatce najlepiej sprawdzi się żwirek. Mocz szczurów ma dość intensywny zapach, dlatego warto kupić neutralizator zapachu. Może być on w sprayu, a także w proszku, który mieszamy z podłożem. Miska na pokarm powinna stanąć na dnie klatki. Jeśli położymy ją na półce, to może zostać zrzucona przez szczura. W klatce możemy również umieścić piasek do kąpieli. Piasek ten pozwala gryzoniom wyczyścić sierść. W sklepach zoologicznych możemy kupić specjalną wannę do kąpieli piaskowych.

Jak się opiekować szczurami?

Szczury wymagają codziennej zabawy. Powinniśmy dać im godzinę lub dwie, które spędzą poza klatką. Dzięki temu zmęczone gryzonie nie będą hałasować po nocach. Codziennie musimy wymieniać wodę na świeżą. Karmę podajemy codziennie. Lepiej podawać ją w niedużej ilości, ponieważ szczury mogą załatwić się do miski. Wtedy musimy wymienić pokarm na świeży. Młode szczurki nie lubią być brane na ręce. Zdecydowanie bardziej wolą bieganie po pokoju. Jednak kiedy szczury podrosną, chętnie przyjdą do nas, żeby je pogłaskać. A na temat szczurzej  inteligencji możecie przeczytać na stronie www.naukowe.pl

Czym karmić szczury?

Szczury to aktywne gryzonie, które potrzebują odpowiedniego pożywienia. Pokarm dla szczura powinien być bogaty w białko. Nie warto wybierać najtańszych karm, gdyż nie są one dobrze zbilansowane. Zdecydowanie lepiej wybrać karmę ze średniej lub wysokiej półki cenowej. Dobrej jakości karma dla szczura kosztuje około 15 złotych za pół kilograma. Dla dwóch szczurów starczy to na 2-3 tygodnie. Oprócz karmy szczury powinny dostawać świeże warzywa i owoce. W sklepach możemy kupić również suszone zioła dla szczurów. Jest to dobre uzupełnienie diety. Jako uzupełnienie białka w diecie warto podawać od czasu do czasu ugotowane mięso lub jajka. Możemy również dawać larwy mącznika. Mogą być one żywe lub suszone. Robaki te zawierają sporo łatwo przyswajalnego białka.