10 losowych ciekawostek ze świata zwierząt

Świat zwierząt niezaprzeczalnie różni się od tego, który znamy na codzień. Z tego właśnie powodu jest dla nas – ludzi – tak ciekawy i urzekający. Poznaj 10 losowych ciekawostek, które przybliżą Ci życie niektórych z nich!

Ciekawostki o zwierzętach

1. Największe oczy wśród zwierząt posiada kałamarnica olbrzymia. Ich rozmiar u największego okazu to 37 cenymetrów w średnicy.

2. Nie tylko pszczoły opanowały technikę wytwarzania miodu. Zajmują się tym również osy, jednak korzystają przy tym z roślin, które nie zawsze są jadalne dla człowieka.

3. „Sarna” i „łania” to nie są synonimy! Samiec sarny nazywa się rogacz albo kozioł, a samica – koza. Jeleń i łania tworzą natomiast odrębny gatunek.

4. Karaluchy nie są tylko roznosicielami brudu i chorób. Są silnie przywiązane do społeczeństwa, które tworzą. Potrafią wspólnie podejmować decyzje, a nawet tracą apetyt, gdy zostaną oddzielone od grupy.

5. Ilość mleka, które daje krowa, często jest uzależniona od poziomu szczęścia, który odczuwa. Udokumentowały to badania opublikowane i omówione na portalu Naukowi.pl. Można go podwyższyć, dbając o to, by często słuchała muzyki klasycznej lub nazywając ją po imieniu.

6. Mimo że kończyny ssaków zdecydowanie różnią się między sobą budową zewnętrzną, to liczba ich kości pozostaje taka sama. Na przykład skoro człowiek posiada palce, podobne struktury odnajdziemy również w ciele psa czy nietoperza.

7. Kolor żółty niejednokrotnie przyciąga różne owady, ale nie on jeden oddziałuje na nie w pewien sposób. W niektórych rejonach Polski (na przykład na Podlasiu) maluje się domy na kolor niebieski, gdyż odstrasza on muchy.

8. Kości ptaków są puste w środku. Dzięki temu tracą ciężar, który jest im zupełnie zbędny podczas lotu. Jeśli chcesz obejrzeć to zjawisko, wystarczy, że znajdziesz ptasie pióro. „Gałązka”, do której są przyczepione „włoski”, to właśnie jedna z pustych kości.

9. Wielbłądy dzielą się na jednogarbne i dwugarbne. Te pierwsze nazywają się dromadery lub dromedary, a drugie – baktriany.

10. Niektóre gatunki mrówek potrafią gromadzić w swoim organizmie metale ciężkie znajdujące się w środowisku, w jakim przebywają. Z powodu tej umiejętności są dobrymi wskaźnikami co do jakości gleby w swojej niszy.