Jak długo żyją papugi?

Papugi to zwierzęta, które coraz częściej goszczą w naszych domach. Są ciekawe, barwne, a niektóre nawet potrafią powtarzać wypowiedziane przez człowieka słowa! Ci, którzy mają okazję zostać właścicielami papugi powinni zdawać sobie sprawę jakie trzeba zapewnić ptakowi warunki oraz jak długo zwierzak będzie obecny w życiu opiekuna.

Które papugi żyją najdłużej?

Najdłużej żyjącymi papugami są te z rodziny Kakapo. Mogą przeżyć nawet 80 lat. To oznacza, że jeśli byłyby domowymi pupilami, to mogłyby żyć dłużej niż ich właściciel. Papugi z tej rodziny żyją tylko w Nowej Zelandii i są nielotami. Oczywiście można je znaleźć w niektórych ZOO. Kto wie, być może odwiedzając łódzkie ZOO (więcej o ZOO w Łodzi na lodzinfo.pl) również będziemy mogli zobaczyć te niezwykłe papugi? Formalnie najstarszą papugą na całym globie jest osiemdziesięciotrzyletnia kakadu ognistoczuba.

Które papugi żyją najkrócej?

Biorąc pod opiekę papugę taką jak ara czy kakadu, trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie opiekować się nią przez kilkadziesiąt lat. Jeśli przyszłego właściciela przeraża taka myśl, to powinien pomyśleć o zakupie krócej żyjącej papugi na przykład nimfy. Istnieje też opcja adopcji starszej papugi, która jest już w sędziwym wieku.