Fakty na temat lisów

Jeśli lubisz zwierzęta, dziś mamy dla Ciebie kilka zabawnych faktów, dzięki którym dowiesz się nowych rzeczy o lisach.

Lisy są zwierzętami samotniczymi

Jest mało prawdopodobne, że spotkasz listy w stadzie, ponieważ zwierzęta te wolą samotność, gdy są w ruchu. W przeciwieństwie do innych psowatych nie żyją w grupach i polują samotnie w poszukiwaniu zdobyczy do pożywienia.

Lisy są doskonałymi rodzicami

Choć są zwierzętami samotniczymi, to gdy przychodzi do opieki nad młodymi, lisy działają wspólnie, tworząc swego rodzaju rodzinę. Z każdego miotu może urodzić się do 11 lisów, choć najczęściej spotykane jest 6. Samica pozostaje z małymi, by się nimi opiekować, podczas gdy samiec wychodzi na polowanie.

Przeciętny lis jest wielkości psa

Nie spodziewaj się, że w środku lasu spotkasz olbrzymiego lisa, gdyż zwierzęta te są zazwyczaj wielkości średniej wielkości psa, z którym są blisko spokrewnione. Najczęściej mierzą 86 centymetrów, chociaż ich ogony mogą dodać dodatkowe 56 cm. Są też lekkie, ważą nie więcej niż 11 kg.

Najczęściej spotykanym lisem jest lis rudy

W największej liczbie występuje tzw. lis rudy, który zamieszkuje różne obszary półkuli północnej. Niektóre stada lisów rudych wyemigrowały na południe do krajów takich jak Australia, gdzie są uważane za gatunek inwazyjny, który atakuje rodzimą faunę. W Polsce lisy z łatwością spotkasz w Karkonoszach – tutaj poznasz 6 atrakcji Karkonoszy, o których mało kto wie.

Lisy mają krótkie życie

Lisy na wolności nie żyją dłużej niż trzy lata. Te w niewoli, żyjące w ogrodach zoologicznych, mają dłuższą żywotność – około 10-12 lat. Nie umniejsza to faktu, że pozostawiają po sobie całkiem liczne potomstwo. Samiec może mieć kilka samic, ale dopóki jest w parze, są wierni.

Lisy używają różnych dźwięków, aby się ze sobą porozumiewać

Zwierzęta te używają około 12 różnych dźwięków do komunikowania się ze sobą. Dodatkowo każdy lis ma unikalny ton, dzięki któremu inni wiedzą, od kogo pochodzą słyszane przez nich dźwięki.

Lisy kierują się polem magnetycznym Ziemi

Lisy są bardzo sprytne w polowaniu, ponieważ mają zmysł magnetyczny, który podpowiada im, gdzie może być ich ofiara. Gdy poruszają się na północ, widzą cień i słyszą odgłosy innych zwierząt zmierzających w tym samym kierunku, więc wiedzą, kiedy jest czas na atak.

Lisy są figlarne

Lisy uwielbiają się bawić, także z innymi gatunkami, takimi jak psy, koty, a nawet ludzie, gdyż służą im jako zwierzęta domowe. Ich główną zabawką są piłki. Zwierzęta te znane są z zamieszkiwania w pobliżu pól golfowych w celu kradzieży piłek odbijanych przez graczy.