Pielęgnica zebra – opieka, żywienie

akwarium

Pielęgnica zebra jest rybą karpiowatą pochodzącą ze słodkich wód Indii, Pakistanu i Bangladeszu. Jest bardzo popularna wśród domowych akwarystów, gdyż jej podstawowe potrzeby są bardzo łatwe do zaspokojenia. Ze względu na swój wygląd nazywana jest zebrą.

Przy niewielkich rozmiarach, wynoszących zaledwie 5 do 6 centymetrów, jej kolor ciała jest złoty lub srebrny, z ciemnoniebieskimi pasami biegnącymi wzdłuż jej długości.

Przygotowanie akwarium

Chociaż pielęgnica zebra jest małą rybą, wymaga przestronnego akwarium, ze względu na swoją silną naturę pływacką i fakt, że woli pływać w ławicach. Z tego powodu zalecamy zakup akwarium o pojemności co najmniej 70 litrów, najlepiej o wydłużonym kształcie. Dzięki temu około 10 zebr będzie mogło w spokoju koegzystować.
Dno zbiornika powinieneś wyłożyć żwirem, wystarczy grubość około 7 milimetrów. Ponadto dodaj kilka roślin, takich jak paprocie, mech jawajski i inne odmiany ukorzeniające się, aby odpowiednio odtworzyć naturalne siedlisko. I

Pod względem temperatury gatunek ten jest w stanie przetrwać od 24 do 28 stopni Celsjusza, choć idealnie byłoby trzymać go w temperaturze 27 stopni Celsjusza. pH wody powinno być utrzymywane na neutralnym poziomie, pomiędzy 7,3 a 7,5. Aby kontrolować temperaturę, konieczny jest zakup termostatu i grzałki. Ważne jest również oświetlenie – zbiornik powinien otrzymywać około 13 godzin światła dziennie. Ryba ta ma tendencję do bycia bardzo skoczną, dlatego należy przykryć górną część zbiornika siatką.

Karmienie ryb

Pielęgnica zebra jest zwierzęciem wszystkożernym, więc dostarczanie jej wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest dość proste. Komercyjna karma dla ryb tropikalnych będzie dobra dla tego gatunku, zawsze w formie płatków.

Jednak zawsze lepiej jest karmić w sposób jak najbardziej naturalny, dlatego zalecamy uzupełnienie (lub oparcie) diety zebry na artemii i larwach komarów, bardzo małych skorupiakach (nawet tych mieszankach krewetek, które można znaleźć w sklepach zoologicznych), a nawet niektórych gotowanych warzywach w małych proporcjach.

Wprowadzenie ryby do akwarium

Jeśli przynosisz swoją zebrę do domu ze sklepu zoologicznego, nie powinna ona pozostawać przez długi czas w plastikowej torbie z wodą, w której zwykle dostajesz ją ze sklepu. W ciągu 8 godzin należy umieścić rybę w nowym domu z czystą wodą. W przeciwnym razie umrze.

Artykuł został przygotowany przez content-writerów portalu radominfo.pl, gdzie dowiesz się wielu rzeczy o uroczym Radomiu i okolicach.