Ciekawostki o jeżach

Ostatnio jeże stają się coraz bardziej popularne. Nie tylko więcej osób przyjmuje jeże jako zwierzęta domowe, ale poza bardziej mainstreamowymi opcjami, takimi jak koty i psy, są one jednymi z najczęściej filmowanych i fotografowanych zwierząt w Internecie.

Jeże prowadzą nocny tryb życia

Przygotuj się na to, że usłyszysz, jak kręcą się w swoim małym kółeczku, kiedy będziesz próbował zasnąć – jeże są najbardziej aktywne w nocy. Z tego względu jeże często giną na drogach w nocy. Powstał nawet specjalny program, który ma na celu ochronę tych zwierząt. 

Mają bardzo słaby wzrok

To prawda, jeże mają słaby wzrok, ale nadrabiają to doskonałym węchem i bardzo dobrym słuchem.

Istnieją różne rasy jeży

Jeże, które najczęściej widujemy jako zwierzęta domowe to jeże afrykańskie, ale w sumie jest ich około 15 odmian i żadna z nich nie pochodzi z obu Ameryk, choć żyją praktycznie na każdym innym kontynencie. Co więcej, nie wszystkie jeże są brązowe; występują w wielu różnych kolorach, w tym białym.

Są to zwierzęta samotne

Jeśli zdecydujesz się trzymać jeża jako zwierzę domowe, przynajmniej będziesz wiedział, że nie będzie mu brakowało przebywania w grupie. Jeże są zazwyczaj zwierzętami samotniczymi i spotykają się tylko w celu rozmnażania. Po zapłodnieniu samiec odchodzi i zostawia samicę samą, aby zajęła się potomstwem, które może liczyć od 1 do nieco ponad 10 sztuk, ale samica nie opiekuje się nimi tak długo, małe jeże opuszczają gniazdo zazwyczaj w wieku od 4 do 7 tygodni. Wydaje się, że samice mogą w pewnych sytuacjach zjadać swoje młode, a samce mogą również żywić się dziećmi tego samego gatunku.

Jeże bardzo ekscytują się nowymi zapachami

Do tego stopnia, że gdy odkryją pobudzający je zapach lub smak (zwykle taki, którego wcześniej nie czuły), zaczynają wydzielać pianę, którą pokrywają ich grzbiety. Nikt nigdy tak naprawdę nie zrozumiał, co jest przyczyną takiego zachowania, które z pewnością przestraszy niejednego początkującego właściciela.

Ich kolce nie są trwałe

Jeże mają około 5000 wydrążonych kolców. Kiedy czują się zagrożone, ustawiają się jak piłka, aby chronić swój brzuch i pozostawiają tylko część ciała z kolcami, jako mechanizm obronny. Ale te kolce nie są trwałe. Każdy z nich trwa około roku, zanim odpadnie i ustąpi miejsca nowemu.