Rodzaje jeży domowych

1. Jeż egipski (lub jeż uszaty)

Gatunek Hemiechinus auritus znany jest jako jeż egipski. Ten jeż, pochodzący z Egiptu i części Azji, jest najpopularniejszym z jeży jako zwierzę domowe. Jego wyjątkową cechą są długie uszy i bardzo krótką sierść. Jego sierść ma brązowe odcienie, ale nogi i twarz są ciemnobrązowe. Wyróżnia się także szybkościa, będąc najszybszym gatunkiem jeża naziemnego.

2. Jeż europejski

Wiele osób zastanawia się, czy jeż może być zwierzątkiem domowym. Odpowiedź brzmi tak i „Jeż europejski” lub „Jeż pospolity” jest tego doskonałym przykładem . Ten europejski okaz występuje głównie w lasach Francji, Włoch i Hiszpanii. To tłumaczy jego popularność na tym kontynencie. Jego ciało może mierzyć od 20 do 30 centymetrów, a długość życia wynosi około 10 lat. Jego płaszcz jest koloru brązowego, z odrobiną czerni, jasnego brązu i ciemnego brązu.

3. Ciemny jeż wschodni

Gatunek ten jest bardzo podobny do jeża europejskiego. Jego futro ma ten sam brązowy kolor, ale ciemny wschodni jeż ma zwykle białą plamę na piersi. Różnią się także ich zwyczaje. Podczas gdy jeż pospolity kopie nory w ziemi, jeż wschodni tworzy gniazda w trawie. Jego naukowa nazwa to Erinaceus concolor. Jego naturalne siedlisko leży pomiędzy Europą Wschodnią a Azją Zachodnią.

4. Jeż bałkański

Jest to popularna nazwa gatunku Ericaneus romumanicus, który pochodzi z Europy Wschodniej. Dziś zamieszkuje także część Ukrainy, Rosji i Kaukazu.

Na pierwszy rzut oka można go pomylić z jeżem wschodnim ciemnym. Jego futro jest w większości brązowe, ale jego klatka piersiowa jest prawie całkowicie biała. Kształt ich szczęki również nadaje mu inny wygląd niż pozostałym 2 wymienionym wyżej okazom.

5. Jeż amurski (lub jeż mandżurski)

Jego nazwa naukowa to Erinaceus amurensis, ale znany jest również jako jeż mandżurski i/lub jeż amurski. Pochodzi z Rosji, Chin i Korei. Jest nieco większy niż większość innych gatunków. W wieku dorosłym może urosnąć do ponad 30 centymetrów. Jego sierść składa się z jasnobeżowych i/lub jasnobrązowych kolorów.

6. Jeż białobrzuchy

Gatunek Atelerix albiventris, który pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej, popularnie nazywany jest jeżem białobrzuchym. Można go również łatwo znaleźć na sawannie i polach uprawnych tego kontynentu. Jego ciało jest całkowicie białe, z ciemno ubarwioną głową.

7. Jeż somalijski

Ten pochodzący z Somalii gatunek o naukowej nazwie Atelerix sclateri, w kraju pochodzenia uznawany jest za gatunek inwazyjny. Jego wygląd fizyczny to biały brzuch i ciemnobrązowe lub czarne nogi.