Czy wada zgryzu u psa powinna być korygowana?

U psów podobnie jak u ludzi, mogą występować różnego rodzaju wady zgryzu. Nieprawidłowe ułożenie zębów niestety często wielu właścicielom kojarzy się wyłącznie z defektem natury estetycznej. Wada zgryzu może być jednak źródłem innych problemów. Często powoduje dyskomfort i ból u zwierzęcia. Czy jednak powinna być korygowana u psa? Podpowiadamy.

Rodzaje wad zgryzu u psów

Pies o zdrowej budowie szczęki ma 42 zęby, które są ułożone we właściwy sposób. Więcej na temat prawidłowego zgryzu u psa dowiemy się z artykułu dostępnego na: https://blog.piesotto.pl/zgryz-u-psa/. Z kolei nieprawidłowy zgryz czworonoga może być wynikiem wad rozwojowych związanych na przykład z kształtem i długością kości żuchwy. Mowa wówczas o wadach szkieletowych. Czasem jest spowodowany niewłaściwym ułożeniem zębów. Mowa wtedy o wadach zębowych.

Do tej pierwszej grupy zalicza się przodozgryz, czyli przodożuchwie, kiedy żuchwa psa jest dłuższa niż szczęka oraz tyłozgryz u psa, czyli tyłożuchwie, kiedy w wyniku mocnego skrócenia żuchwy wszystkie zęby cofają się, wgłąb szczęki. Do pierwszej grupy wad zaliczamy też zgryz krzywy spowodowany niesymetrycznym wzrostem głowy, a także zwężoną żuchwę, kiedy jest ona zbyt wąska w stosunku do zębów. Z kolei do wad zębowych zaliczamy zgryz krzyżowy przedni i wadliwe ułożenie zębów.

Czy warto korygować wadę zgryzu u psa?

Właściciele czworonogów często zastanawiają się, czy warto korygować wadę zgryzu u psa i czy jest to działanie bezpieczne dla ich pupila. Nieznaczne wady zgryzu, które nie powodują bólu lub dyskomfortu, czy problemów z jedzeniem, nie muszą być leczone. Jeżeli jednak nieprawidłowy zgryz jest przyczyną bólu, dyskomfortu lub innych problemów psiaka, wówczas należy podjąć działania, które pozwolą poprawić jakość jego życia. W takiej sytuacji są one uzależnione m.in. od wieku czworonoga.

W przypadku szczeniaków, wady zgryzu dotyczą zębów mlecznych. Dlatego w takiej sytuacji zazwyczaj usuwa się nieprawidłowo rosnące mleczaki, co pozwala zapobiegać deformacją uzębienia stałego. Niestety, procedura ta nie spowoduje zatrzymania wad szkieletowych.

W przypadku psów dorosłych nieprawidłowy zgryz można skorygować na kilka różnych sposobów, w zależności od stopnia zaawansowania deformacji. Jeżeli jest ona niewielka, wówczas można na przykład bawić się z psem specjalnymi zabawkami. Często jednak konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego, ekstrakcja zębów czy skrócenie koron. Warto jednak pamiętać, że aparat ortodontyczny podobnie jak u ludzi powoduje u psów dyskomfort. Dlatego przed rozpoczęciem takiego leczenia, warto zasięgnąć porady zaufanych specjalistów.