Fretka – co warto o niej wiedzieć?

Fretka to dość nietypowe zwierzę, które coraz częściej gości w naszych domach. Jest ona dość duża, dlatego też potrzebuje klatki odpowiedniej wielkości. Fretki nie są tanimi zwierzętami. W sklepach zoologicznych możemy je kupić za kilkaset złotych. Z kolei w hodowli zapłacimy nawet ponad tysiąc złotych.

Fretka – co warto o niej wiedzieć?

Fretki osiągają długość do 38 cm, nie licząc ogona, a ich waga nie przekracza dwóch kilogramów. Zwierzęta te lubią dużo spać, nawet do 20 godzin na dobę. Jednak kiedy nie śpią są bardzo aktywne. Dlatego też potrzebują odpowiednio dużej klatki. Minimalne wymiary to 150×100×60 cm, gdzie ta ostatnia liczba to wysokość. Oczywiście im wyższa klatka tym lepsza. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na więcej niż jedną fretkę. Zwierzęta te uwielbiają wspinanie się, dlatego klatka powinna mieć różnego rodzaju półki z drabinkami. Oczywiście sama klatka nie wystarczy, żeby zaspokoić potrzebę ruchu tych zwierząt. Kiedy nasz pupil nie śpi, musimy go wypuszczać poza klatkę. Woliery, czyli duże z reguły drewniane klatki to dobry wybór dla fretki. W internecie znajdziemy wiele firm produkujących woliery dla fretek. Są one wielkości szafy, co pozwoli naszemu pupilowi się wyszaleć.

Fretki stosunkowo łatwo nauczyć załatwiania się do kuwety. Właściwie powinny to robić samodzielnie. Wystarczy, że całą klatkę wyłożymy czymś miękkim, a na spodzie umieścimy kuwetę wypełnioną żwirkiem. Powinna ona stać z dala od misek i miejsca, w którym nasz pupil śpi. Fretka lubi czystość w klatce i nie załatwi się tam gdzie śpi, i je. Dlatego szybko powinna nauczyć się kuwetowania. Wodę możemy podawać w misce lub poidełku. Miska na pokarm powinna być ciężka, żeby fretka jej nie przewracała.

Jak opiekować się fretką?

Fretki większą część życia przesypiają. Jednak kiedy nie śpią są bardzo aktywne. Najważniejsze jest to, żeby nigdy nie budzić naszego pupila, gdyż jest to dla niego bardzo stresujące. Fretki mają bardzo szybki metabolizm. Podczas trzygodzinnej drzemki potrafią strawić to co zjadły wcześniej. Dlatego też najlepiej jest je karmić małymi porcjami po zabawie. W ten sposób najedzone pójdą spać. Pod naszą nieobecność możemy zostawiać im suchą karmę w misce. Fretki uwielbiają spacery na dworze. Dlatego w ciepłe dni warto zabrać na spacer naszego pupila. Oczywiście tutaj przydadzą się szelki i smycz. W sklepie znajdziemy smycz automatyczną przeznaczoną dla gryzoni i małych zwierząt. Taka smycz da naszemu pupilowi więcej swobody na spacerze, a jednocześnie zadba o jego bezpieczeństwo. Fretki musimy regularnie kąpać, a także dbać o oczy i uszy. Pazury przycinamy kilka razy w roku.

Czym karmić fretki?

Sucha karma dla fretki to najlepszy wybór, jeśli chodzi o karmienie. Jest ona lekkostrawna, a także bogata w białko i tłuszcz. Alternatywą może być karma dla kota. Jako urozmaicenie diety możemy podawać gotowane mięso lub jajka, a także owoce i warzywa. Mokra karma dla kota również może być podawana. Musimy obserwować i ważyć naszego pupila. Jeśli zauważymy, że fretka za bardzo tyje, to zmniejszamy podawane porcje. Jeśli z kolei widzimy, że nasz pupil stałe szuka jedzenia w misce, to powinniśmy zwiększyć porcje.

Jeśli chcesz wiedzieć jakie zwierzęta domowe mają osoby znane z telewizji i mediów społecznościowych, zajrzyj na stronę www.skandal.pl