Jak długo żyje jeż?

Jeże są niewielkich rozmiarów, a ich ciało pokryte jest kolcami (ich główna cecha), których używają do obrony przed drapieżnikami. Wykorzystują również swoją osłonę do amortyzacji ewentualnych upadków. Te kolce to tak naprawdę włoski wypełnione keratyną, która nadaje im sztywność i nie są one ostre, wbrew temu, co zwykle sądzimy. Zwierzę, które ma ostre pióra to jeżozwierz i nie należy go z nimi mylić. Jeże mają również długie paznokcie na tylnych nogach do kopania.

Zwierzęta te mają tendencję do ciągłego wąchania i poruszania nosem w specyficzny sposób (z boku na bok). Mają wysoko rozwinięty zmysł dotyku i słuchu. Są to zwierzęta nocne, takie jak chomiki, więc śpią w dzień i są aktywne w nocy. Są to również samotne stworzenia i w naturze zbierają się razem tylko po to, by kopulować. Jeże są zwierzętami owadożernymi, więc ich dieta oparta jest głównie na owadach. Jeże mają zazwyczaj od 13 do 30 centymetrów długości i krępą budowę ciała.

Jak długo żyje jeż?

Oczekiwana długość życia jeża w środowisku naturalnym wynosi zazwyczaj od 2 do 8 lat i różni się w zależności od gatunku i wielkości. Jeże w niewoli zwykle podwajają tę wartość. Liczba ta dotyczy również jeża domowego, jeśli ma on zapewnioną właściwą opiekę i dobrą jakość życia.

Rodzaje jeży

Istnieją różne gatunki jeży, a obecnie zakazane jest sprzedaż i posiadanie niektórych z tych ras, ponieważ są one uważane za inwazyjne gatunki obce.

Jeż europejski

Występuje głównie w Hiszpanii, Włoszech i Francji na terenach zalesionych. Ma od 13 do 30 cm długości, przy czym samce jeża są większe od samic. Mają zaokrąglone ciało i są koloru ciemnobrązowego, z ciemną pręgą między czołem a piórami głowy. Jeż zwyczajny ma spiczasty pysk i małe oczy. Jego uszy są również małe i zaokrąglone. Żyje on od 5 do 7 lat, choć w pierwszym roku życia 70% z nich umiera. W niewoli jeż zwyczajny może żyć do 10 lat.

Jeż egipski lub jeż uszaty

Jeż uszaty pochodzi z Egiptu i ciepłych stref klimatycznych. Jest to mały jeż, i ma bardzo duże uszy, jest to charakterystyczny dla niego czynnik. Chłodzi się przez uszy, których używa do regulowania swojej temperatury. Ta rasa jeża jest mniej skłonna do zwinięcia się w kłębek, aby bronić się przed napastnikami w odróżnieniu od innych gatunków. Średnia długość życia jeża uszatego wynosi od 5 do 6 lat.

Jeż południowoafrykański

Jeż południowoafrykański to jeż, który żyje w Afryce Południowej. Ma kolor brązowy z ciemnymi, prawie czarnymi nogami. Waży od 300 do 600 gramów, a jego nogi mają po 5 palców. Jego pióra są jasne z brązowymi paskami. Ma ciemno ubarwiony pysk i białą linię na czole, która jest jego charakterystyczną cechą. Średnia długość życia jeża południowoafrykańskiego wynosi od 3 do 7 lat.

Jeż brunatny

Jest on dziś szeroko rozpowszechniony na kilku kontynentach. Ma około 20 cm długości i jest bardzo podobny do jeża zwyczajnego, chociaż jeż brunatny jest zazwyczaj mniejszy. Ponadto jego sierść jest jaśniejsza, a uszy są większe. Ma czoło, które nie posiada kolców.