Opieka nad jeżem europejskim

Jeż jest zwierzęciem nocnym i zmiennocieplnym, więc będzie bardziej aktywny o świcie i o zmierzchu, w ciągu dnia zazwyczaj śpi. To właśnie w tych godzinach będziemy musieli się z nim bawić i wchodzić w interakcje. W dodatku jest to zwierzę samotne, więc nie możemy oczekiwać, że będzie się zachowywało jak pies i podążało za nami lub szukało czułości.

Aby zdobyć jego zaufanie, możemy zaoferować mu drobne nagrody, takie jak robaki czy kawałki owoców. Przez pierwsze miesiące powinniśmy obchodzić się z jeżem w rękawiczkach, ponieważ gdy nie czuje się pewnie, zwinie się w kłębek i możemy się nadziać na kolce, co jest dość bolesne. Oprócz zwijania się w kłębek, kiedy czuje się zaatakowany, może zacząć wydawać rodzaj głośnego dmuchania, któremu towarzyszą małe podskoki.Ogólnie rzecz biorąc, jeże wolą się bronić niż atakować, więc zazwyczaj nie gryzą. Ukąszenia jeży są mało bolesne, ale mogą być nieprzyjemne.

Jeśli nasz jeż nas ugryzie, może to być spowodowane tym, że:

Przeszkadzamy mu.
Dotknęliśmy jedzenia i jeż czuje jego zapach (zawsze powinniśmy myć ręce przed i po dotykaniu).
Jest to jeż egipski (jeże te są wyłapywane z natury, więc nie są towarzyskie).

Nie wszystkie jeże będą towarzyskie, ponieważ niektóre z nich zawsze będą płochliwe w stosunku do nas, ważne jest, abyśmy się tego spodziewali przed adopcją jeża. Jeże są wielkimi odkrywcami, więc jeśli mamy klatkę z kratami i zostawimy ją otwartą, to szybko uciekną. Kiedy chcą zejść z wysokiego miejsca, zwykle rzucają się w kulkę, bo kolce amortyzują uderzenie.

Jeże europejskie zazwyczaj tworzą kryjówki, kopiąc w ziemi swoimi dużymi, silnymi pazurami. Z kolei jeże afrykańskie nie są na to przygotowane. Jeże są również dobrymi pływakami, choć nie znoszą wody. Z tego powodu nie powinniśmy zostawiać naszego jeża w wannie pełnej wody po kąpieli, poza tym pływanie non stop bez możliwości podparcia może być dla nich męczące i nieprzyjemne.