Opieka i klatka dla papugi

Papugi są przyjaznymi, figlarnymi i ciekawskimi zwierzętami. Mają dużo energii i są bardzo towarzyskie, więc będą ciągle domagać się uwagi, poruszać się i hałasować. Są to ptaki bardzo lojalne wobec osoby, która się nimi opiekuje, ale z drugiej strony są bardzo nieufne i agresywne wobec obcych. Kiedy czują się pewne siebie, są niezwykle czułymi zwierzętami i lubią fizyczną czułość z naszej strony.

Są to bardzo inteligentne ptaki, które potrafią nauczyć się powtarzać niektóre słowa przez naśladownictwo. Są uważane za zwierzę bardzo zależne, choć nie tak bardzo jak kakadu. Musimy wchodzić w interakcje z nimi często bawiąc się, rozmawiając z nimi, łapiąc je, ucząc ich rzeczy, obserwując je itp. Można je również nauczyć bawić się w pojedynkę przez kilka godzin. Jest to zwierzę na które trzeba uważać, ponieważ może być bardzo destrukcyjne.

Ptaki te muszą mieć możliwość używania swoich dziobów: żucia, gryzienia, jedzenia, itp. Będziemy musieli zapewnić kartonowe lub drewniane zabawki, aby papuga pozostała zdrowa, w przeciwnym razie może zachorować i złapać przywarę skubania piór.

Opieka nad papugą

Spośród zwierząt, które możemy mieć jako zwierzęta domowe, papugi są ptakami, z którymi można wejść w większą interakcję. Musimy jednak pamiętać, że odpowiedzialność za opiekę nad jednym z tych ptaków jest o wiele większa niż nad kanarkiem czy papużką. Wymagają one wiele uwagi i troski.

Klatka dla papugi

Minimalna wielkość klatki dla twojej papugi powinna pozwolić jej na samodzielne obracanie się z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Powinny również cieszyć się długimi okresami półwolności w domu lub na wolnej przestrzeni, gdzie są kontrolowane i bezpieczne, aby mogły wchodzić w interakcje z tobą i bawić się. Materiał klatki powinien być wystarczająco mocny, aby wytrzymać siłę, którą mają w dziobie. Na dnie warto umieścić siatkę, aby nasza papuga nie miała kontaktu z jej odchodami ze względów higienicznych i zdrowotnych. Musimy pamiętać, że te ptaki czują się niepewnie i zagrożone, jeśli są na niższej wysokości niż my, więc klatka powinna być wysoko.